קנאת סופרים

תפסתי את עצמי מסתכלת בפרופיל LinkedIn של מישהי שאני בערך מכירה ומסבירה לעצמי במרירות למה היא מצליחה ממני בתחום המקצועי הכאילו-משותף שלנו. אני לא מכירה את מה שהיא עושה, וגם אותה לא ממש, ואין לי מושג אם טוב לה או לא. אני רק יודעת שהיא פחות או יותר בת גילי, ומעמדה הרשמי גבוה משלי במערכת בה אנחנו פועלות. ברגע שתפסתי שזה מה שאני עושה, נגעלתי. נגעלתי ממש. התחרות שסביבי שיבשה את דעתי. באמת. מה אכפת לי ממה שהיא עושה, כל עוד אני עושה את מה שאני רוצה ומסתדרת טוב מאוד תודה ששאלתם טפו טפו טפו החיים דבש? ואם נקודת הפתיחה שלה טובה משלי, בדברים מסוימים לפחות, מה זה אומר? ואולי לי יש נקודת פתיחה טובה משלה ושכחתי לזכור את זה ולהודות על זה ולהכיר בפרבילגיות שלי?

ואם אני מפסידה בתחרות בינינו (שנגיד שקיימת כזאת, ואני לא ממש בטוחה)? אז מה? האם זה קשור לנקודות הפתיחה שלנו? כנראה שגם, אבל זה גם קשור למזל, לעבודה קשה, לכישרון וליכולת להסביר למי שקובע מי מנצח בתחרות את מה שעושים. אולי היא באמת טובה ממני (אם בכלל אפשר למדוד, כי לא מדובר בתחרות ריצה), וזה מה יש, ומגניב לה, והלוואי עליי. מותר לי להפסיד. מותר. צריך לזכור את זה. גם לא צריך למצוא/להמציא את הקונספירציה שיצרה מצב שבו מישהו שרוצה לנצח מפסיד בסופו של דבר. חשוב לומר שגם אם המצב שבו אני מפסידה נסבל בעיניי, זה לא אומר שאני פחות שותפה למשחק או פחות מעריכה שאני יכולה לנצח (למרות שיש – בסביבתי לפחות – אנשים שרואים בכך הודאה בתבוסה מראש).

חלק מהאנשים חיים בתחושה שהם מפסידים כל הזמן, שכולם התקדמו והם נשארו מאחור, ושבאופן כללי הם קטנים ובלתי חשובים במערכת. תחושות אלה יכולות לעודד לפעולה, כמובן, אך הן גם יכולות להביא לחוסר חמלה כלפי אחרים. חוסר החמלה הזה, יחד עם נורמות התנהגות לא סלחניות (שקל לתרץ ב-"זה תחום פוליטי", או "בתחום הזה לא צריך כישורים חברתיים מפותחים"), יכולים להפוך את המערכות במסגרתן נערכת התחרות לסיוט פוליטי וחברתי. מה שמעניין הוא שלא מצאתי קשר בין תחושת הקטנות וחוסר החמלה לבין תנאי פתיחה טובים אובייקטיבית, למשל (אבל לא רק): אנשים מקבוצות פרבילגיות (במערכות בהן הוכח שהפריבלגיות האלה משחקות תפקיד חשוב), אנשים שהעבודה באה להם בקלות, אנשים שיש להם קרובי משפחה במקצוע/בתחום (ולכן הם יודעים למה לצפות ואיך להתכונן), אנשים שפרנסתם קלה, אנשים שמתמחים  בתת-תחומים נדרשים או אופנתיים ואנשים שכישוריהם הפוליטיים סבירים ומעלה.

פוסט זה פורסם בקטגוריה שונות. אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s