על הגינוי

כשמישהו נרצח בגלל זהותו הלאומית או הדתית, מתעוררת במקומותינו ציפייה לגינוי. זמן לא רב אחר-כך מתמפים בני האדם, נושאי התפקידים הציבוריים ושאינם נושאים תפקידים ציבוריים, לאלה שגינו את הרצח ולאלה שלא גינו את הרצח. היות שנראה שמניין הגופות הולך לעלות בזמן הקרוב, ניסיתי לחשוב איך עובדת דינמיקת הרצח-גינוי או העדר גינוי – מיפוי הרעים והטובים בחשבון הגינויים היומ-יומי והמצטבר.

במובן הכי נאיבי, גינוי לרצח משמעו הכרה בקורבן ובסבל המשפחה והקהילה שלו. במובן אחר, גינוי מן הצד הלאומי שנתפס כולו כאשם ברצח, מהווה הכרה סמלית באחריות אותו הצד לרצח והתנערות סמלית ממעשה הרצח על-ידי אנשי הציבור של הצד האשם. לדעתי חיפוש הגינוי נובע משתי המשמעויות האלה, שלא תמיד נמצאות בהלימה. לא מזמן שמעתי ברדיו נסיעת אוטובוס ראיון עם אם יהודייה שבנה נרצח שהביעה צער ועלבון על כך שרצח עלי דוואבשה זכה לגינויים מאת פוליטיקאים ישראלים יהודים, אבל הרצח של הבן שלה לא  זכה לגינוי מצד אותם פוליטיקאים. הציפייה (המובנת) של האם הזאת היא גינוי רצח וגינוי רוצחים, כהכרה בקורבן של בנה ובקורבן שלה, תוך השתתפות בצערה ובסבלה. כלומר – וזאת כבר פרשנות שלי, לא משהו שנאמר בשידור ההוא – מבחינת האם השכולה, העדרו של גינוי מצד אנשי הציבור בצד הישראלי היהודי, משמעותו חוסר סולידריות עימה, שעשוי להיות מלווה גם בתחושת בגידה.

שני המובנים החברתיים הללו של גינוי רצח מתגלגלים לחשבון גינויים ואי גינויים, המנוהל באופן מאוד ציני: אנשי ציבור ואנשים המזוהים פוליטית בקרב חבריהם, נמדדים חברתית ולאומית על-פי הגינויים ואי הגינויים שלהם. את הרצח של מי גינית? איזה רוצח גינית? האם גינית מספיק מהר? האם הגינוי שלך מביע אחריות וסולידריות או שגינית כי זה מה שאמרו יועצי התקשורת? אם גינית את הרצח הזה ולא את הרצח ההוא, זה בעצם אומר שאת/ה בעד הרצח שלא גינית, נכון? מכיון ששני המובנים החברתיים של הגינוי חיוניים מאוד מבחינה חברתית, אני לא רואה דרך החוצה מהחשבונאות הדוחה הזאת, למרות שאני בטוחה שהיא הרגל גרוע מאוד. הסיפור הזה מעניין גם כי רצח על רקע זהות קיים בעולמנו לא רק על רקע לאומי דתי, אבל  ברציחות האלה לרוב משחק הגינויים אינו מתקיים, או מתקיים ממש בשולי הדיון.

פוסט זה פורסם בקטגוריה שונות, עם התגים , . אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s