מחשבות לא מחייבות על שלום

מנויי "הארץ" קיבלו לא מזמן מוסף נוסף ביום שישי: טורים שנכתבו לכבוד ועידת השלום של "הארץ". ניסיתי לקרוא חלק מהטורים, אבל ויתרתי די מהר כי זה היה משעמם. זה מה שמוזר: איך יכול להיות שנושא טעון כל-כך משעמם אותי? זה גם נושא שלא נידון הרבה בתקשורת שאני חשופה אליה, כנראה כי כולם ויתרו. אולי הפצעים מההתנתקות ומרצח רבין עוד מכאיבים ולכן אי אפשר לדבר על הנושא הזה בכלל? מוזר. אולי הרבה אנשים חושבים ששלום אינו נושא מעניין מספיק, חשוב מספיק או אפשרי, ולכן צריך וחשוב לדבר על  המצב הכלכלי, התנהלות הפלסטינים, הממשלה, הכיבוש והיומיום הלא בטוח במזרח התיכון.

בניסיון לארגן את מחשבותיי בנושא פניתי אל ויקיפדיה בעברית. שם נכתב כי "שלום הוא מצב של יחס דיפלומטי בין מדינות והוא הניגוד של מצב המלחמה." אם מתחילים עם ההגדרה הזאת, אז ברור שבשביל שלום צריך שתי מדינות ובגלל שפלסטין אינה מדינה, לא יכול להיות עימה שלום. אוקיי. על זה אנסה לכתוב בעתיד בנפרד. השאלה הבאה שלי: מהי מדיניות משרד החוץ בנוגע לניסיון לקשור קשרי שלום עם מדינות שאין למדינת ישראל יחסי שלום עימן (אינן פלסטין)? מהי מדיניות המפלגות השונות בנושא הזה? האם במצע של המפלגות השונות יש התייחסות ליחסי חוץ? ואם אין, מדוע?

אמשיך בשאלותיי: איך יודעים למדוד תפקוד של שר/ת חוץ? מה התפקיד של משרד החוץ של מדינת ישראל? במה התפקיד דומה למשרד חוץ במדינות אחרות? במה הוא שונה? באתר המשרד נכתב כי המשרד אחראי על גיבוש מדיניות החוץ של ממשלת ישראל (למה לא של מדינת ישראל?), ביצועה והסברתה. יש שם עוד כמה משפטים מעניינים, אבל לא כתוב מהי מדיניות החוץ של ממשלת ישראל. למה? כלומר, אני מכירה תלונה קבועה על היעדר מדיניות חוץ, אבל לא זכור לי (במגבלות התקשורת שאני חשופה אליה, שבוודאי אינה מקיפה) שנערך ניסיון שיטתי ונרחב מצד עיתונאים להשיג ממשרד החוץ את קווי המדיניות שלו.

פוסט זה פורסם בקטגוריה שונות, עם התגים . אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s